Skip to main content

مقدمه

امروزه هوش مصنوعی (AI) به عنوان یکی از فناوری های انقلابی مطرح می شود. موارد کاربرد هوش مصنوعی همچون ChatGPT به وضوح بیانگر اهمیت و تاثیر گسترده آن می باشد. تلفیق هوش مصنوعی با ارزهای دیجیتال و بلاکچین، فرصت های بی نظیری را ارائه نموده و طیف جدیدی از دارایی های دیجیتال را شکل داده است. ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی، در حال تحول شیوه تجارت، بکارگیری تکنولوژی و مدیریت داده ها میباشند. 

رمزگشایی ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی!

ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی‏‎‏، دارایی های دیجیتال هستند که هوش مصنوعی را با تکنولوژی که اساس آنها را تشکیل میدهد، تلفیق میکنند. این کوین ها از الگوریتم های هوش مصنوعی جهت اتوماسیون امور، سرعت بخشی فرآیندهای کسب و کار و ارائه پیش بینی ها به تریدرها استفاده میکنند.

ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی به جهت قابلیت های پیشرفته ای که دارند، در بین سرمایه گذاران علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار رمزارزها به محبوبیت بالایی دست یافته اند. همچنین، تلفیق ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی به تریدرها جهت تصمیم گیری های دقیق تر کمک نموده و تریدهای هوشمندانه تر و سودآورتری را رقم میزند.  

مزیت های ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی از طریق شفاف سازی و اثربخشی رویه های کسب و کار همزمان شامل حال سرمایه گذاران و نیز توسعه دهندگان میشود. به این معنی که درآمدهای بالاتری عاید تریدرها شده و توسعه دهندگان نیز قادر به ساخت اپلیکیشن ها و برنامه هایی با امنیت بالاتر خواهند بود. 

یکپارچه سازی هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال دارای پتانسیل ایجاد تحول در صنعت کریپتو بوده و سرمایه گذاری در بهترین ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی می تواند فرصت هیجان انگیزی برای علاقه مندان به کسب سود از تکنولوژی های نوین باشد. 

در ادامه، فهرستی از پروژه های برجسته ارز دیجیتال هوش مصنوعی جهت آشنایی بیشتر با نحوه بکارگیری هوش مصنوعی در این حوزه مطرح میگردد.

۱. گراف (The Graph)

گراف (Graph) با نماد GRT پروژه ای است که هدف آن بهبود دسترسی و استفاده از اطلاعات ذخیره شده بر روی بلاکچین ها میباشد. کتابخانه عظیمی از اطلاعات منتشر شده در بلاکچین های مختلف را بدون هیچگونه موتور جستجوی مرکزی در نظر بگیرید. کارکرد Graph ایجاد یک زیرساخت است که هر فرد قادر به انجام موارد زیر باشد:

 • سازماندهی داده ها: ایندکس کردن بخش های مشخصی از اطلاعات از بلاکچین های مختلف، ایجاد گراف های فرعی جهت تمرکز بر روی موضوعات مشخص 
 • ساخت اپلیکیشن ها: بکارگیری گراف های فرعی توسط توسعه دهندگان به منظور پرس و جو و فراخوانی داده های مرتبط برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps)

کاربران، توکن های GRT را برای موارد زیر پرداخت میکنند:

 • ایندکس گذاری داده ها: تخصیص قدرت محاسباتی برای ایندکس گذاری داده ها و کسب توکن های GRT در ازای آن
 • ایجاد کوئری در شبکه: بکارگیری توکن های GRT توسط توسعه دهندگان جهت ایجاد کوئری در شبکه و فراخوانی داده های مرتبط برای اپلیکیشن ها 

گراف امکان بهره مندی از ظرفیت داده های بلاکچین را از طریق تسهیل جستجو و بکارگیری فراهم میکند. بدین ترتیب میتوان اپلیکیشن های غیر متمرکز (dApps) نوآورانه ای مبتنی بر هوش مصنوعی و سایر تکنولوژی ها را توسعه داد. علیرغم نوسانات ارزش GRP، اهمیت آن به دلیل ایجاد یک اکوسیستم با داده های قابل دسترس تر در بلاکچین است. 

۲. سینگولاریتی نت (SingularityNET)

سینگولاریتی نت (SingularityNET) با نماد AGIX یک مارکت پلیس غیرمتمرکز با هدف پیوند دادن توسعه دهندگان و کاربران هوش مصنوعی میباشد. پلتفرم آنلاینی را تصور کنید که هر فردی بتواند خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی همچون تشخیص تصویر یا ابزارهای تحلیل داده را خرید و فروش نماید. توسعه دهندگان میتوانند مدل های هوش مصنوعی خود را در مارکت پلیس انتشار داده و کاربران نیز، امکان دستیابی و بکارگیری این مدل ها برای امور مختلف را خواهند داشت. 

سینگولاریتی نت (SingularityNET) از فناوری بلاکچین به منظور تراکنش های امن و شفاف استفاده میکند. کاربران با پرداخت توکن های AGIX میتوانند به خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی دسترسی داشته باشند، در حالیکه توسعه دهندگان به دلیل سهیم شدن در توسعه مدل های ارزشمند با AGIX‌ پاداش دریافت می نمایند. 

این رویکرد موجب ترغیب به توسعه و اشتراک گذاری راهکارهای هوش مصنوعی باکیفیت میگردد. این امر یک اکوسیستم هوش مصنوعی تعاملی تر و اثربخش را شکل میدهد. با این حال، اهمیت دارد که به یاد داشته باشیم سرمایه گذاری در رمزارزها همواره ریسک هایی دارد. بنابراین بهتر است پیش از هر گونه تصمیم گیری، تحقیقات لازم را به عمل آوریم. 

۳. Fetch.ai

هدف Fetch.ai با نماد FET، ایجاد شبکه ای غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) به منظور اتوماسیون امور و تسهیل تعاملات اقتصادی مابین نهادها و اشخاص مختلف میباشد. جهانی را تصور کنید که دستگاه ها، سرویس ها و حتی افراد بتوانند از طریق عامل های خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی به منظور تکمیل امور و تبادل ارزش با یکدیگر در تعامل باشند. در واقع،‌ Fetch.ai از فناوری بلاکچین جهت ایجاد یک پلتفرم دارای امنیت و شفافیت برای چنین تعاملاتی استفاده میکند. توکن FET به عنوان سوخت این اکوسیستم جهت موارد زیر بکار گرفته می شود:

 • پیاده سازی و آموزش عامل های مبتنی بر هوش مصنوعی: پرداخت FET توسط کاربران به منظور ایجاد و آموزش عامل های مبتنی بر هوش مصنوعی
 • دسترسی به داده ها و خدمات: بکارگیری FET توسط عامل ها جهت دسترسی به داده ها و خدمات ارائه شده توسط سایر مشارکت کنندگان شبکه
 • استیک و مشارکت در حاکمیت: امکان استیک کردن توکن ها توسط دارندگان FET جهت مشارکت در فرآیندهای تصمیم گیری و دریافت پاداش

چشم انداز Fetch.ai، ایجاد یک اقتصاد غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی است که ظرفیت های بسیاری برای کاربردهای مختلف از زنجیره های تامین خودکار گرفته تا ارائه پیشنهادات سفارشی در مارکت پلیس های آنلاین را فراهم می نماید. با این حال، اهمیت دارد که به یاد داشته باشیم سرمایه گذاری در رمزارزها همواره ریسک هایی دارد. بنابراین بهتر است پیش از هر گونه تصمیم گیری، تحقیقات لازم را به عمل آوریم. 

۴. اینجکتیو (Injective Protocol)

در ادامه معرفی ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی،‌ اینجکتیو(Injective Protocol) با نماد INJ قرار دارد که مانند نوع جدیدی از صرافی سهام مبتنی بر اینترنت میباشد. با این تفاوت که یک مالک مرکزی ندارد. اینجکتیو از فناوری بلاکچین جهت رهگیری همه چیز و کسب اطمینان از امنیت و شفافیت آن بهره میبرد. آنچه که موجب تمایز Injective میشود، تمرکز آن بر تلفیق هوش مصنوعی (AI) با فایننس میباشد. این بدان معنی است که اینجکتیو امکاناتی همچون استراتژی های تریدینگ خودکار و بازارهای اثربخش تر را فراهم مینماید. علیرغم نوسانات INJ، اخیرا رشد قابل توجهی را تجربه نموده است و چشم انداز آن وابسته به توسعه و بکارگیری هوش مصنوعی در فایننس میباشد. 

۵. اوشن پروتکل (Ocean Protocol)

اوشن پروتکل (Ocean Protocol) با نماد OCEAN متمرکز بر استفاده از ظرفیت و ارزش داده ها از طریق ایجاد یک مارکت پلیس غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین میباشد. یک پلتفرم امن را در نظر بگیرید که هر فردی قادر به خرید و فروش داده ها باشد، مشابه حالتی که بخواهید به صورت آنلاین به خرید و فروش محصولات بپردازید. 

نحوه کار آن به این صورت است:

 • ارائه دهندگان داده: امکان توکنیزه کردن داده ها توسط افراد و سازمان ها، ساخت یک کلید دیجیتال جهت اعطای دسترسی، قیمت گذاری و کنترل دسترسی افراد به داده هایشان  
 • مصرف کنندگان داده: امکان خریداری این توکن های داده توسط هر فردی با استفاده از توکن های OCEAN و دسترسی به اطلاعات مورد نظر
 • امنیت و محرمانگی: تضمین تراکنش های داده به صورت امن و با حفظ محرمانگی با امکان کنترل افراد و نحوه دسترسی افراد به داده ها

هدف این رویکرد، افزایش ارزش و دسترسی به داده ها به منظور سودآوری همزمان برای ارائه دهندگان داده ها جهت کسب درآمد از داده ها و مصرف کنندگان داده ها جهت دسترسی به اطلاعات ارزشمند جهت تحقیق، تحلیل و سایر کاربردها میباشد. این امر اهمیت دارد که به خاطر داشته باشیم ارزش OCEAN در نوسان است و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک های مختص به خود را دارد. بنابراین پیشنهاد میشود که همواره، تحقیقات کافی پیش از انجام هر گونه سرمایه گذاری صورت بگیرد. 

۶. رندر (Render)

رندر (Render) با نماد اختصاری RNDR از دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی میباشد که به صورت مستقیم در توسعه هوش مصنوعی دخیل نمی باشد، اما نقش مهمی در پیاده سازی آن ایفا مینماید. تصور کنید که در حال ساخت یک افکت خاص برای یک فیلم یا طراحی یک محصول جدید سه بعدی هستید. این امور نیازمند قدرت پردازشی قابل توجهی هستند و رندر، هنرمندان و استودیوها را با افرادی که کارت گرافیک (GPU) قدرتمندی دارند، پیوند میدهند. 

کاربران با پرداخت توکن RNDR میتوانند به این قدرت پردازشی دسترسی داشته باشند و دارندگان GPU نیز، از طریق اجاره منابع خود میتوانند RNDR دریافت نموده و کسب درآمد کنند. 

۷. iExec RLC

تمرکز iExec RLC با نماد RLC بر محاسبات ابری غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین میباشد. یک مارکت پلیس را در نظر بگیرید که همه افراد بتوانند قدرت محاسباتی (مانند قدرت پردازشی کامپیوترهای خودشان) را اجاره داده و به منابع محاسباتی مورد نیاز برای امور مختلف دسترسی داشته باشند. (مانند زمانی که افراد بخواهند یک آپارتمان را در Airbnb اجاره بگیرند). نکات کلیدی عبارتند از:

 • ارائه دهندگان قدرت محاسباتی: اشتراک گذاری منابع محاسباتی توسط سازمان ها و افراد و دریافت توکن های RLC با اشتراک گذاری منابع
 • درخواست کنندگان: پرداخت توکن های RLC توسط افراد جهت دسترسی به منابع و اجرای برنامه ها و فرآیندها با هزینه ای پایین تر نسبت به هزینه خدمات ابری سنتی
 • امنیت و اعتماد: بکارگیری بلاکچین توسط iExec جهت اطمینان از تراکنش های امن و شفاف و فراهم نمودن بستری برای اعتماد مشارکت کنندگان در مورد دریافت منابع متناسب با هزینه پرداختی

هدف این رویکرد، ایجاد یک اکوسیستم محاسبات ابری با اثربخشی بیشتر و در دسترس تر میباشد. مزیت های این رویکرد هم شامل ارائه دهندگان جهت کسب درآمد از منابع بلااستفاده و هم شامل درخواست کنندگان جهت دسترسی به قدرت محاسباتی به صرفه و انعطاف پذیر میباشد. با این وجود،‌ توجه به این نکته اهمیت دارد که تمامی ارزهای دیجیتال دارای ریسک های مختص به خود هستند. بنابراین لازم است پیش از انجام هرگونه سرمایه گذاری، تحقیقات لازم انجام شود. 

۸. اوسیس نتورک (Oasis Network)

اوسیس نتورک (Oasis Network) با نماد ROSE همچون گنجینه ای امن برای محاسبات هوش مصنوعی محرمانه است. تصور کنید داده های حساس مانند سوابق پزشکی یا اطلاعات مالی را در اختیار دارید که میخواهید با هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل نمایید. این امر به دلیل نیاز به افشای داده ها میتواند ریسک بالایی داشته باشد. اوسیس نتورک (Oasis Network)، این مشکل را از طریق “محصورهای امن” حل میکند. این محصورها، محفظه هایی در داخل شبکه هستند که داده ها را به نحوی پنهان میکنند که همچنان، امکان پردازش آنها توسط الگوریتم های هوش مصنوعی برقرار باشد. 

کاربران با پرداخت توکن های ROSE میتوانند به قدرت محاسباتی دسترسی داشته باشند و توسعه دهندگان نیز امکان ساخت اپلیکیشن ها و برنامه های امن را بر بستر این شبکه خواهند داشت. به طور خلاصه،‌ Oasis Network یک مکان امن برای پیاده سازی هوش مصنوعی بر اساس داده های محرمانه می باشد. 

۹. نامریر (Numeraire)

نامریر(Numeraire) با نماد NMR در حوزه ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی، منحصر به فرد میباشد، چراکه مستقیما در توسعه و بکارگیری هوش مصنوعی نقش ندارد. در عوض، تمرکز آن بر جمع‌سپاری پیش بینی های مالی با استفاده از هوش مصنوعی میباشد. یک صندوق پوشش ریسک را تصور کنید که از قدرت جمعی دیتا ساینتیست ها در سراسر جهان بهره میبرد. نامریر(Numeraire) مانند چنین صندوقی عمل مینماید اما به شکلی خارق العاده:

 • دانشمندان داده: رقابت دانشمندان داده در تورنمنت های هفتگی از طریق ارائه مدل های پیش بینی برای داده های مختلف بازار مالی
 • مکانیسم استیک: استیک توکن های NMR توسط مشارکت کنندگان برای دقیق ترین مدل ها 
 • پاداش و جریمه: دریافت توکن های NMR بیشتر توسط استیک کنندگان آن در صورت عملکرد خوب یک مدل و سوختن NMR های استیک شده در صورت عملکرد ضعیف مدل

این رویکرد موجب تشویق دانشمندان داده به توسعه و اشتراک گذاری مدل پیش بینی با کیفیت میگردد، و از طرفی توکن های NMR نیز به عنوان پاداش به مشارکت کنندگان موفق داده می شود. علیرغم نوسانات ارزش NMR، نقش منحصر به فردی در تلفیق هوش مصنوعی و جمع سپاری برای بهبود دقت پیش بینی مالی دارد. در نهایت،‌ نکته مهم آنست که تمامی ارزهای دیجیتال دارای ریسک های مختص به خود هستند. بنابراین لازم است پیش از انجام هرگونه سرمایه گذاری، تحقیقات لازم انجام شود. 

۱۰. اینترنت کامپیوتر (Internet Computer)

چشم انداز اینترنت کامپیوتر (Internet Computer) با نماد ICP، تبدیل شدن به نوع جدیدی از اینترنت بر بستر بلاکچین با عملکردی مشابه ارزهای دیجیتال می باشد. شبکه ای از کامپیوترهای مستقل را تصور کنید که به منظور میزبانی وبسایت ها و اجرای اپلیکیشن ها با هم مشارکت مینمایند، با این تفاوت که به سرورهای مرکزی یا یک شرکت بزرگ تکنولوژی وابسته نیستند. 

توکن های ICP جهت حاکمیت و ترغیب مشارکت در شبکه مورد استفاده قرار میگیرند. هدف،‌ ایجاد نوعی از اینترنت غیرمتمرکزتر و بدون سانسور است که کاربران کنترل بیشتری نسبت به داده ها و برنامه های خود دارند. پروژه ICP به دلیل ظرفیت هایی که برای تحول شیوه تعامل با اینترنت دارد بسیار محبوب شده است. 

۱۱. بیتنسور (Bittensor)

بیتنسور (Bittensor) با نماد TAO پروژه ای با هدف ایجاد یک مارکت پلیس غیرمتمرکز برای یادگیری ماشین است. پلتفرمی را در نظر بگیرید که هر فرد بتواند مدل های هوش مصنوعی خود را ارائه داده و با سایر افراد برای حل چالش ها رقابت نماید. بیتنسور از فناوری بلاکچین جهت اطمینان از شفافیت و امنیت بهره گرفته و با توکن های TAO بر اساس میزان ارزش و کاربردپذیری مدل ها به مشارکت کنندگان پاداش میدهد. 

سیستم پاداش دهی موجب تشویق به توسعه راهکارهای باکیفیت و اثربخش مبتنی بر هوش مصنوعی میگردد و در عین حال، دسترسی به این فناوری را دموکراتیزه میکند. با این وجود،‌ توجه به این نکته مهم است که ارزهای دیجیتال دارای ریسک های مختص به خود بوده و انجام تحقیقات کافی، پیش از هرگونه سرمایه گذاری اهمیت دارد. 

۱۲. دی کارگو (dKargo)

دی کارگو (dKargo) با نماد DKA از جمله ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی است که هدف آن بکارگیری فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی جهت بهبود صنعت حمل و نقل بار میباشد. سیستمی را تصور کنید که شفافیت، اثربخشی و امنیت بالاتری را برای رهگیری و مدیریت محموله ها در سراسر جهان ارائه مینماید. دستیابی dKargo به این اهداف بدین صورت است:

 • بلاکچین: استفاده از بلاکچین برای ایجاد سوابق امن و شفاف از هر مرحله در فرآیند جابه جایی از رزرو تا ارسال به منظور کاهش کلاهبرداری ها و خطاها، همزمان با فراهم نمودن شفافیت لحظه ای برای تمامی ذینفعان
 • هوش مصنوعی: بکارگیری هوش مصنوعی توسط dKargo جهت بهینه سازی مسیرها، پیش بینی تاخیرها و اتوماسیون امور در راستای تسریع و کاهش هزینه حمل و نیز، بکارگیری هوش مصنوعی برای آنالیز داده ها و شناسایی نقاط بهبود در زنجیره تامین

هدف dKargo، تحول صنعت حمل بار از طریق افزایش اثربخشی و اطمینان از یک سو و کاهش هزینه ها برای مشتریان و مصرف کنندگان از سویی دیگر میباشد. با این حال،‌ توجه به این نکته مهم است که ارزهای دیجیتال دارای ریسک های مختص به خود بوده و انجام تحقیقات کافی، پیش از هرگونه سرمایه گذاری اهمیت دارد. 

۱۳. پروتکل NEAR

پروتکل NEAR با نماد NEAR مبتنی بر بلاکچین است که با تمرکز بر کاربر پسند بودن و توسعه پذیری طراحی شده است. یک بزرگراه را برای برنامه های مبتنی بر بلاکچین در نظر بگیرید. هدف Near Protocol آنست که یک بزرگراه روان و کارا باشد که امکان ایجاد و پیاده سازی آسان برنامه ها را برای توسعه دهندگان فراهم نموده که کاربران بتوانند بدون مشکل با آنها در تعامل باشند. 

توکن های Near برای پرداخت کارمزد تراکنش ها و مشارکت در حاکمیت شبکه مورد استفاده قرار میگیرند. پروتکل NEAR به دلیل تمرکز بر کاربردی بودن و ظرفیت هایی که برای توسعه فناوری بلاکچین ارائه میدهد مورد توجه قرار گرفته است. 

۱۴. شبکه فالا (Phala Network)

در ادامه معرفی ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی، شبکه فالا (Phala Network) با نماد PHA مطرح میگردد. هدف شبکه فالا فراهم نمودن رایانش ابری مبتنی بر هوش مصنوعی با تاکید بر محرمانگی میباشد. این شبکه یک جایگزین غیرمتمرکز برای سرویس های ابری سنتی میباشد. 

سناریویی را تصور کنید که بخواهید آموزش یک مدل هوش مصنوعی را بر اساس داده های حساس مانند سوابق پزشکی انجام دهید، در حالیکه داده ها به صورت محرمانه حفظ شود. راهکار شبکه Phala بدین صورت است:

 • محیط های اجرایی مطمئن (TEEs): محصورهای سخت افزاری تخصصی جهت حفاظت از داده ها و همزمان، فراهم نمودن امکان پردازش آنها توسط مدل هوش مصنوعی
 • قراردادهای Phat: برنامه های خاصی به عنوان واسط برای دریافت داده های کاربر و ارسال آن به محیط های اجرایی مطمئن (TEEs) برای پردازش و همزمان، حفاظت از خود داده توسط پنهان سازی آن
 • توکن های PHA: بکارگیری جهت دسترسی به منابع محاسباتی داخل شبکه

این رویکرد امکان استفاده از قدرت محاسبات ابری برای امور هوش مصنوعی را برای کاربران بدون ریسک های محرمانگی داده فراهم مینماید. شبکه فالا خود را به عنوان پلتفرمی امن برای برنامه های مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی همچون آموزش مدل های یادگیری ماشین به صورت محرمانه و اجرای پردازش های هوش مصنوعی به صورت خصوصی معرفی نموده است. با این حال، ارزش PHA نیز همچون سایر ارزهای دیجیتال در نوسان است و توجه به انجام تحقیقات کافی پیش از سرمایه گذاری ضرورت دارد. 

۱۵. شبکه تتا (Theta Network)

شبکه تتا (Theta Network) با نماد THETA متمرکز بر ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز استریم ویدیو میباشد که به جای اتکا به سرورهای مرکزی مانند یوتیوب، شبکه ای همتا به همتا (peer-to-peer) از کاربران است. شبکه تتا از فناوری بلاکچین برای ترغیب کاربران به اشتراک گذاری پهنای باند اینترنت و منابع محاسباتی جهت ارائه استریم های اثربخش تر ویدیو استفاده مینماید.  

بازدیدکنندگانی که از توکن های THETA برای خریداری محتوا استفاده میکنند، میتوانند پاداش کسب نمایند. همچنین، کسب سود تولیدکنندگان محتوا و انتشار دهندگان از هزینه پایین تر و اثربخشی بالاتر شبکه میباشد. شبکه تتا به دلیل ظرفیت هایی که جهت تحول صنعت استریم ویدیو دارد، محبوبیت بالایی بدست آورده است و مدل توزیع شده تر و کاربر محورتری را ارائه میدهد. 

۱۶. کوالنت (Covalent)

کوالنت (Covalent) با نماد CQT همانند یک موتور جستجوی جهانی برای داده های بلاکچین میباشد که برای فایننس غیرمتمرکز (DeFi) و Web3 ایجاد شده است. تصور کنید یک پلتفرم جامع جهت دسترسی به اطلاعات بلاکچین های مختلف و آنالیز آنها در اختیار داشته باشید. در ادامه قابلیت هایی که کوالنت ارائه میدهد مطرح میگردد:

 • وبسرویس یکپارچه: استفاده از API کوالنت توسط توسعه دهندگان جهت فراخوانی آسان داده های زمانی و لحظه ای بیش از ۲۰۰ بلاکچین مختلف
 • داده های ساختار یافته: سازماندهی و ساختاردهی اطلاعات به جای داده های خام و پیچیده توسط کوالنت جهت تسهیل درک و آنالیز
 • توکن CQT: بکارگیری برای اهداف مختلف شبکه Covalent از جمله دسترسی کاربران به داده ها توسط API از طریق پرداخت توکن CQT و مشارکت هولدرها در حاکمیت شبکه و کسب پاداش توسط استیکینگ

کوالنت از طریق فراهم نمودن داده های جامع و در دسترس بلاکچین، امکان ساخت برنامه های پیشرفته دیفای و آنالیز روندها را در اکوسیستم Web3 برای توسعه دهندگان فراهم مینماید. با این حال لازم است در نظر داشته باشیم که ارزش CQT در نوسان میباشد و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارای ریسک های مختص به خود میباشد. بنابراین پیشنهاد می شود پیش از سرمایه گذاری در هر یک ارزهای دیجیتال، تحقیقات لازم و اصولی صورت گیرد. 

۱۷. AIDOGE

ارز دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی دیگر که قصد معرفی آن را داریم AiDoge با نماد AI میباشد. در حقیقت یک میم کوین (meme coin) میباشد که از محبوبیت Dogecoin و علاقه مندی در حال افزایش نسبت به هوش مصنوعی الهام گرفته شده است. این نکته اهمیت دارد که به خاطر داشته باشیم میم کوین ها اغلب سرمایه گذاری های ناپایدار و پرخطر میباشند و ارزش آنها میتواند نوسانات قابل توجهی داشته باشد. علیرغم آنکه AiDoge در نام گذاری خود از AI استفاده نموده است، به صورت مستقیم در توسعه یا بکارگیری فناوری هوش مصنوعی (AI) مشارکت ندارد. ویژگی اصلی AiDoge، ابزار تولید میم مبتنی بر هوش مصنوعی میباشد که به کاربران امکان ایجاد میم ها را بر مبنای دستورات متنی میدهد. همچنین دارای یک سیستم استیکینگ میباشد که کاربران میتوانند بابت نگهداری توکن ها پاداش کسب کنند. در نهایت باید به خاطر داشت که انجام تحقیقات لازم و شناخت ریسک ها پیش از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال اهمیت دارد. 

۱۸. کورتکس (Cortex)

هدف کورتکس (Cortex) با نماد CTXC ایجاد پلی میان هوش مصنوعی و فناوری بلاکچین است. پلتفرمی را در نظر بگیرید که توسعه دهندگان میتوانند به سادگی اپلیکیشن های مبتنی بر هوش مصنوعی را بر بستر بلاکچین ایجاد و پیاده سازی نمایند. دستیابی به این هدف توسط کورتکس بدین ترتیب است:

 •  ارائه مجموعه ای از ابزارها و منابع: امکان دسترسی توسعه دهندگان به مدل های هوش مصنوعی از پیش آماده شده، داده های آموزش و قدرت محاسباتی در اکوسیستم کورتکس
 • تسهیل تراکنش های امن و شفاف: اطمینان از ذخیره سازی امن داده ها و اجرای الگوریتم های هوش مصنوعی به صورت شفاف بر بستر بلاکچین به منظور اعتمادسازی در اپلیکیشن ها و سامانه های مبتنی بر هوش مصنوعی
 • توکن CTXC: سوخت پلتفرم جهت پرداخت کارمزد تراکنش ها، دسترسی به منابع و مشارکت در حاکمیت شبکه

هدف کورتکس (Cortex) ارتقای بکارگیری فناوری هوش مصنوعی از طریق فراهم نمودن محیطی کاربرپسند و امن در فضای بلاکچین میباشد. با این حال،‌ مهم است به خاطر داشته باشیم سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال دارای ریسک های مختص به خود میباشد و انجام تحقیقات لازم پیش از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، اهمیت بالایی دارد.

۱۹. هرا فایننس (HERA Finance)

هرا فایننس (HERA Finance) با نماد HERA، یک ارز دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی میباشد که هدف آن تسهیل سواپ توکن ها در بلاکچین های مختلف میباشد. تصور کنید بخواهید رمزارزهای مختلف را با یکدیگر تعویض نمایید، اما یافتن بهترین نرخ تبادل میتواند سردرگم کننده و زمانبر باشد. هرا (HERA) از هوش مصنوعی برای جستجوی پلتفرم های مختلف و یافتن اثربخش ترین مسیر برای ترید افراد استفاده مینماید. این امر موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کارمزدها میگردد. علاوه بر این، برنامه HERA آنست که ویژگی هایی همچون استیکینگ را ارائه نماید که کاربران میتوانند بابت نگهداری توکن های هرا و مالکیت، پاداش هایی دریافت نمایند. بدین ترتیب دارندگان توکن میتوانند در تصمیم گیری های چشم انداز پروژه، مشارکت نمایند. در نهایت، این موضوع مهم است که به خاطر داشته باشیم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با تحقیقات کافی صورت پذیرد. 

۲۰. Artificial Liquid Intelligence

توکن ارز دیجیتال Artificial Liquid Intelligence با نماد ALI در پلتفرم Alethea AI مورد استفاده قرار میگیرد. این پلتفرم متمرکز بر ایجاد NFT های هوشمند است که دارایی های دیجیتال با ویژگی های منحصر به فرد میباشند و ظرفیت تعامل با محیط خود و کاربران را دارند. توکن های ALI نقش های متعددی را در این اکوسیستم دارند:

 • مالکیت پلتفرم: امکان رای دهی پروپوزال ها توسط دارندگان توکن ALI و اثرگذاری بر چشم انداز توسعه Alethea AI
 • دسترسی به خدمات هوش مصنوعی: نیاز کاربران به توکن های ALI جهت دسترسی به ویژگی مختلف هوش مصنوعی در پلتفرم مانند آموزش iNFTs خودشان با دیتاست های مشخص
 • پاداش دهی به کاربران: پاداش دهی به کاربران با توکن های ALI به دلیل کمک کردن به شبکه از طریق فراهم نمودن داده یا قدرت محاسباتی

علیرغم آنکه ALI نقش مستقیمی در توسعه هوش مصنوعی ندارد، نقش مهمی در ایجاد و بکارگیری نوع مشخصی از هوش مصنوعی بکارگرفته شده در اکوسیستم iNFT ایفا میکند. 

۲۱. چین لینک (ChainLink)

چین لینک (ChainLink) با نماد LINK یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی میباشد که نقش مهمی در پیاده سازی موارد کاربرد هوش مصنوعی ایفا مینماید. تصور کنید در حال ایجاد یک قرارداد هوشمند، توافق نامه ای بر بستر بلاکچین که به صورت خودکار اجرا میگردد هستید که از هوش مصنوعی جهت تصمیم گیری استفاده مینماید. عملکرد مناسب این قرارداد هوشمند نیازمند کسب داده های معتبر از جهان واقعی همچون پیش بینی های آب و هوا یا قیمت سهام میباشد. چین لینک به عنوان پلی میان بلاکچین و منابع داده خارجی بوده و این اطلاعات را به صورت امن وارد قراردادهای هوشمند مینماید. 

در واقع، ChainLink پیوندهای داده ای ضروری را فراهم مینماید که امکان عملکرد اپلیکیشن های مبتنی بر هوش مصنوعی را بر بستر بلاکچین فراهم میکند. علیرغم نوسانات ارزش LINK، اهمیت آن مربوط به بهره گیری از ظرفیت های هوش مصنوعی در اکوسیستم بلاکچین میباشد. 

۲۲. فایل کوین (Filecoin)

فایل کوین (Filecoin) با نماد FIL به صورت مستقیم در توسعه یا بکارگیری هوش مصنوعی مشارکت ندارد، اما قابلیت ذخیره سازی قابل توجهی را برای پیاده سازی برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی فراهم مینماید. تصور کنید بخواهید یک مدل هوش مصنوعی قدرتمند را آموزش دهید که نیاز به ذخیره سازی حجم بالایی از داده ها داشته باشد. فایل کوین، شبکه ای از کامپیوترها را فراهم میکند که فضای ذخیره سازی ارائه میدهند. کاربران با پرداخت توکن های FIL میتوانند داده های خود را بر روی این شبکه ذخیره نمایند، در حالیکه ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی قادر هستند از طریق دریافت توکن FIL بابت اشتراک گذاری فضای ذخیره سازی استفاده نشده خودشان کسب درآمد کنند. 

این رویکرد غیرمتمرکز دارای مزیت های بالقوه ای همچون افزایش امنیت و کاهش هزینه در مقایسه با روش سنتی ذخیره سازی ابری میباشد. اگرچه ممکن است مدل های هوش مصنوعی خود بر روی فایل کوین نباشند،‌ اما فایل کوین نقش کلیدی در ذخیره سازی و مدیریت داده هایی ایفا میکند که این مدل ها برای عملکرد اثربخش نیاز دارند.

جمع بندی

تلفیق هوش مصنوعی و بلاکچین موجب ایجاد انواع پروژه های ارز دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی شده است که اهدافی همچون فراهم نمودن راهکارهای امن و اثربخش بر بستر بلاکچین را دنبال میکنند. هر یک از پروژه های مبتنی بر هوش مصنوعی برای کاربردهای خاصی از بهبود خدمات محاسبات ابری گرفته تا فراهم کردن امکان اشتراک گذاری امن داده ها شکل گرفته اند. این نوع از توکن های نسل جدید با هدف استفاده از ظرفیت های بلاکچین و هوش مصنوعی و خلق ارزش توسط حل چالش های خاص در دنیای دیجیتال شکل گرفته اند. رشد سریع فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی موجب میگردد تا این توکن ها نقش مهمی را در آینده نزدیک ایفا نمایند. 

Leave a Reply

Close Menu